ANTYWINDYKACJA

ANTYWINDYKACJA

PRAWO SPADKOWE

PRAWO SPADKOWE

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

Kiedy przedawniają się długi? – NIEAKTUALNY STAN PRAWNY

Podziel się:

NIEAKTUALNY STAN PRAWNY

Kiedy przedawniają się długi i co z tego wynika?

Kiedy przedawniają się długi?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kodeksie cywilnym. Generalną zasadę dotyczącą przedawnienia znajdziemy w Art. 118. Zgodnie z jego dyspozycją, która ma zastosowanie do większości zobowiązań, długi przedawniają się, co do zasady po 10 latach. Krótszy termin przedawnienia długów wynosi 3 lata i jest przewidziany dla świadczeń okresowych oraz dla świadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zasada zawarta w Art. 118 nie ma zastosowania do terminów przedawnienia przewidzianych w odrębnych regulacjach, chociażby w dalszych księgach kodeksu cywilnego.

Ważne!

Terminy przedawnienia nie mogą być modyfikowane umownie, czyli zabronione jest zarówno ich skracanie, jak i wydłużanie. Jeżeli zawrzemy w umowie klauzulę przewidującą krótszy lub dłuższy termin przedawnienia roszczeń to będzie ona z mocy prawa bezwzględnie nieważna i nie obowiązuje.

Dla uporządkowania przedstawiamy w tabeli najważniejsze terminy przedawnienia:

Kiedy przedawniają się długi?

Wbrew pozorom, nawet jak długi są przedawnione, nader często są dochodzone przez wierzycieli na drodze sądowej. Lubują się w tym zwłaszcza wszelkiego rodzaju firmy windykacyjne które kupują pakiety długów za niewielki procent ich wartości i próbują je wyegzekwować.

Nieznajomość prawa wśród dłużników powoduje, że nie wiedzą oni że mogą oni uniknąć spłacania tego typu długów, podejmując określone czynności. Należy bowiem pamiętać, że przedawnienie nie jest orzekanie z urzędu. Zarzut taki musi wnieść dłużnik.

W rzeczywistości jest tak, że większość osób po otrzymaniu wyroku sądowego uważa że już wszystko stracone i nie widzi szans na obronę. Są jednak skuteczne sposoby żeby uwolnić się od przedawnionych długów. Może to nastąpić nawet wówczas gdy wyrok jest prawomocny, a także wtedy gdy dług jest już u komornika sądowego.

Zanim jednak nakaz zapłaty się uprawomocni, najprostszą rzeczą którą może zrobić dłużnik, to podnieść zarzut przedawnienia w sprzeciwie od nakazu zapłaty. Oczywiście odniesie to skutek tylko wówczas gdy taki zarzut jest zasadny.

Ważne!

Absolutnie żadnego skutku prawnego nie wywoła pismo do wierzyciela . Dodatkowo takie pismo – niewłaściwie sformułowane – może doprowadzić do uznania przez nas długu, co w efekcie przyniesie odwrotny od zamierzonego skutek.

Ważne jest również aby nie dopuścić z własnej winy do przerwania biegu przedawnienia, bądź zrzeczenia się zarzutu przedawnienia. W związku z tym należy być wyjątkowo ostrożnym przy kontaktach z firmami windykacyjnymi.

Aby być na bieżąco z nowościami, polub naszą stronę

Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz

Podziel się:
Zadzwoń