Antywindykacja

ANTYWINDYKACJA
  • sprzeciwy od nakazów zapłaty
  • odpowiedzi na pozew
  • weryfikacja zobowiązań
  • konsultacje w egzekucji komorniczej

Dla przedsiębiorstw

  • rejestracja spółek i stowarzyszeń
  • likwidacja spółek i stowarzyszeń
  • tworzenie i opiniowanie umów
  • bieżąca obsługa prawna

Dla osób fizycznych

  • prawo spadkowe
  • prawo administracyjne
  • prawo własności
  • prawo zobowiązań

Kiedy przedawniają się długi?

Podziel się:

Tytułem wstępu

Od naszej ostatniej publikacji na ten temat minęło trochę czasu. Stan prawny się znacząco zmienił. Część roszczeń przedawnia się wcześniej, część później. Ale ogólna zasada pozostaje bez zmian. Odpowiedzmy więc sobie po raz kolejny.

Kiedy przedawniają się długi?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kodeksie cywilnym. Generalną zasadę dotyczącą przedawnienia znajdziemy w Art. 118. Zgodnie z jego dyspozycją, która ma zastosowanie do większości zobowiązań, długi przedawniają się, co do zasady po 10 latach. Krótszy termin przedawnienia długów wynosi 3 lata i jest przewidziany dla świadczeń okresowych oraz dla świadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zasada zawarta w Art. 118 nie ma zastosowania do terminów przedawnienia przewidzianych w odrębnych regulacjach, chociażby w dalszych księgach kodeksu cywilnego.

Ważne!

Terminy przedawnienia nie mogą być modyfikowane umownie, czyli zabronione jest zarówno ich skracanie, jak i wydłużanie. Jeżeli zawrzemy w umowie klauzulę przewidującą krótszy lub dłuższy termin przedawnienia roszczeń to będzie ona z mocy prawa bezwzględnie nieważna i nie obowiązuje.

Dla uporządkowania przedstawiamy w tabeli najważniejsze terminy przedawnienia:

Wbrew pozorom, nawet jak długi są przedawnione, nader często są dochodzone przez wierzycieli na drodze sądowej. Lubują się w tym zwłaszcza wszelkiego rodzaju firmy windykacyjne które kupują pakiety długów za niewielki procent ich wartości i próbują je wyegzekwować.

Nieznajomość prawa wśród dłużników powoduje, że nie wiedzą oni że mogą oni uniknąć spłacania tego typu długów, podejmując określone czynności. Należy bowiem pamiętać, że przedawnienie nie jest orzekanie z urzędu. Zarzut taki musi wnieść dłużnik.

W rzeczywistości jest tak, że większość osób po otrzymaniu wyroku sądowego uważa że już wszystko stracone i nie widzi szans na obronę. Są jednak skuteczne sposoby żeby uwolnić się od przedawnionych długów. Może to nastąpić nawet wówczas gdy wyrok jest prawomocny, a także wtedy gdy dług jest już u komornika sądowego.

Zanim jednak nakaz zapłaty się uprawomocni, najprostszą rzeczą którą może zrobić dłużnik, to podnieść zarzut przedawnienia w sprzeciwie od nakazu zapłaty. Oczywiście odniesie to skutek tylko wówczas gdy taki zarzut jest zasadny.

Ważne!

Absolutnie żadnego skutku prawnego nie wywoła pismo do wierzyciela z podniesieniem zarzutu przedawnienia . Dodatkowo takie pismo – niewłaściwie sformułowane – może doprowadzić do uznania przez nas długu, co w efekcie przyniesie odwrotny od zamierzonego skutek.

Ważne jest również aby nie dopuścić z własnej winy do przerwania biegu przedawnienia, bądź zrzeczenia się zarzutu przedawnienia. W związku z tym należy być wyjątkowo ostrożnym przy kontaktach z firmami windykacyjnymi.

Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz

ponieważ

„…nie każda sytuacja, która wydaje się beznadziejna, jest nią w rzeczywistości…” Wyrok SN z dnia 3 lutego 1986 I KR 446/86

Zespół Kancelarii INLET

Podziel się:
Zadzwoń