Antywindykacja

ANTYWINDYKACJA
  • sprzeciwy od nakazów zapłaty
  • odpowiedzi na pozew
  • weryfikacja zobowiązań
  • konsultacje w egzekucji komorniczej

Dla przedsiębiorstw

  • rejestracja spółek i stowarzyszeń
  • likwidacja spółek i stowarzyszeń
  • tworzenie i opiniowanie umów
  • bieżąca obsługa prawna

Dla osób fizycznych

  • prawo spadkowe
  • prawo administracyjne
  • prawo własności
  • prawo zobowiązań

Zaskoczył mnie komornik

Podziel się:

Zaskoczył mnie komornik, pomocy!

Co robić w sytuacji, kiedy o nakazie zapłaty dowiadujemy się od komornika? Innymi słowy, co robić kiedy uświadamiamy sobie że „zaskoczył mnie komornik”. Sprawa wbrew pozorom nie jest przegrana. Co więcej, nawet jak egzekucja już trwa jakiś czas, rzecz jest również jest do odkręcenia. Zupełnie ubocznie tutaj należy zauważyć, że o ile komornicy z dłużnikami nie rozmawiają specjalnie chętnie, to sytuacja ulega zazwyczaj drastycznej zmianie kiedy do akcji wkraczamy my 🙂

To nie jest normalna sytuacja!

Wbrew temu co się powszechnie sądzi. sytuacja taka nie jest normalna. Nie ma w tej chwili – z drobnymi wyjątkami –  takiej procedury, aby pozwany dowiadywał się o nakazie razem z pismem od komornika. To że wiele osób nie podejrzewa że jest coś nie tak, wynika po prostu z braku świadomości. Wiele osób również nie podejmuje walki wychodząc z założenia że nic nie wskóra. Moglibyśmy  to skwitować to ostatnie dwoma słowami, ale poprzestańmy na stwierdzeniu że takie myślenie jest w kategoriach trzeciej prawdy księdza Tischnera.

Co robić, kiedy zaskoczył mnie komornik?

Przede wszystkim mamy niewiele  czasu na reakcję, bo w najgorszym razie siedem dni od otrzymania pisma od komornika. Nie piszemy skargi na czynności komornika, nie wnioskujemy o rozłożenie na raty. Po pierwsze to nic nie da, a po drugie: tracimy cenny czas. To co na pewno trzeba zrobić zostało opisane już w poprzednim wpisie. Dla przypomnienia jednak.

Zachowanie zależy od sytuacji ale najczęściej wgłębiamy się w lekturę zawiadomienia o wszczęciu egzekucji i wyłuskujemy kluczowe informacje. Musimy poznać sąd który wydał nakaz zapłaty i sygnaturę akt. Przy czym nie chodzi o sygnaturę oznaczoną Km, tylko o tą przy której są literki Nc-e, Nc. Jeżeli tam są inne literki (C, Co, GNc, GC, GCo) to bez pomocy prawnej sobie możemy nie poradzić. Zresztą cały czas zachęcamy do skorzystania, bo często jest ona bezpłatna. W tych dwóch przypadkach dzwonimy do sądu który wydał nakaz zapłaty dowiadujemy się na jaki adres został wysłany, bądź kto ten nakaz odebrał. Możemy też poprosić o dostęp do akt i samemu się z nimi w sądzie zapoznać. W przypadku e-sądu w Lublinie (EPU), można sobie założyć konto. Jeżeli był podany błędny adres to sprawa jest stosunkowo prosta. Jeżeli zaś nakaz był prawidłowy, tylko przez kogoś odebrany, można go również obalić, ale wymaga to już większego wysiłku

Inne przypadki.

Czasami się zdarza, że komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez sąd, który kiedyś już był w egzekucji, a ta została umorzona z różnych przyczyn. Wówczas taki tytuł jest „ważny” 10 lat i można go ponownie wykorzystać. Wtedy również są możliwości obrony. Mógł się bowiem taki tytuł przedawnić, a komornik nie ma prawa badać tego faktu. Mogła zostać wydana klauzula wykonalności na nowego wierzyciela. To też można próbować bronić. W takich sytuacjach po odpowiedź na pytanie „co robić kiedy zaskoczył mnie komornik”, najlepiej udać się do nas, bo bezpłatną pomoc prawną. To są trudniejsze tematy i naprawdę szkoda aby coś na tym etapie zostało przeoczone.

Aby być na bieżąco z nowościami, polub naszą stronę

Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz

 

Podziel się:
Zadzwoń