ANTYWINDYKACJA

ANTYWINDYKACJA

PRAWO SPADKOWE

PRAWO SPADKOWE

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

Sprzeciw od nakazu zapłaty w 7 krokach

Podziel się:

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Jeżeli dostałeś nakaz zapłaty to wcale jeszcze nie znaczy że jesteś cokolwiek i komukolwiek winien. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości możesz złożyć do Sądu który go wydał sprzeciw od nakazu zapłaty.

Krok 1

Obejrzyj dokładnie dokumenty które dostałeś razem z nakazem. Ustal kto i na jakiej podstawie czegoś od Ciebie żąda, zastanów się jak podejść do tematu. Jeżeli nie czujesz się na siłach zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy. Jest dość sporo czasu bo na reakcję masz 14 dni od odebrania pisma z sądu. Ale jednak pilnuj terminów, bo potem sprawa będzie bardzo trudna do naprawienia.

Krok 2

Jeżeli pozew był złożony na formularzu urzędowym (taki druczek z literką P) to sprzeciw musi być również na formularzu urzędowym sporządzony. Jeżeli nie, może być napisany w dowolny sposób (komputerowo, na maszynie, ręcznie), byle zawierał wszystkie elementy. Formularze do pobrania poniżej.

Sprzeciw pdf
Sprzeciw pdf
Sprzeciw rtf
Sprzeciw rtf

Krok 3

Na sprzeciwie musisz oznaczyć Sąd, do którego jest kierowany oraz strony sprawy. Stronami są pozwany (to Ty), wpisujesz imię i nazwisko, aktualny adres, PESEL. Powód to strona przeciwna, przepisujesz więc dane, najlepiej z pozwu. Niezmiernie istotna jest sygnatura sprawy. Tą znajdziesz na piśmie z Sądu.

Krok 4

W sprzeciwie określasz czy zaskarżasz nakaz w całości czy w części. Najczęściej jest to w żądanie zaskarżenia w całości. Możesz również złożyć dodatkowe wnioski, na przykład przeprowadzenia rozprawy pod Twoją nieobecność.

Krok 5

Przeczytaj dokładnie krok po kroku uzasadnienie pozwu. Zastanów się którym twierdzeniom powoda przyznajesz rację, a którym zaprzeczasz. Dokładnie przemyśl to, co chcesz napisać. Nie możesz bowiem na przykład żądać oddalenia powództwa w całości a jednocześnie przyznać że jesteś coś winien powodowi. Naprawdę warto tutaj się zastanowić i skorzystać z bezpłatnej pomocy.

Krok 6

Napisz w uzasadnieniu sprzeciwu wszystkie fakty które potwierdzasz a następnie wszystkie którym zaprzeczasz. Tyle tylko że nie może być to zaprzeczenie typu „nie bo nie”. Skoro na przykład jest w dowodach podpisana przez Ciebie umowa pożyczki nie możesz zaprzeczyć faktowi jej zaciągnięcia. Możesz na przykład zaprzeczyć że była ona kiedykolwiek wymagalna.

Krok 7

Jak już wszystko napiszesz, podpisz się pod sprzeciwem i wyślij do sądu bądź zanieś do biura podawczego. Jak wszystko zrobiłeś poprawnie, sąd sprzeciw przyjmie i wyznaczy datę rozprawy. Ważna uwaga! Sprzeciw składamy do sądu w dwóch egzemplarzach minimum. Więcej, jeżeli jest więcej stron sporu.

Jak widzisz nie jest to w ogóle takie trudne. Niemniej jednak, jeśli jesteś niepewny swoich umiejętności, albo po prostu nie chcesz się w to angażować. Możesz poszukać w swojej okolicy kogoś kto za Ciebie to zrobi. Albo skorzystać z bezpłatnej pomocy.

Aby być na bieżąco z nowościami, polub naszą stronę

Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz

 

 

Podziel się:
One Comment
Zadzwoń