O co najczęściej pytacie – FAQ
Poniżej znajduje się kilka najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami. Warto się z nimi zapoznać, zanim do nas zadzwonicie lub napiszecie wiadomość.
Czy zajmujecie się każdą sprawą?
W zakresie w jakim działamy praktycznie tak. Odmawiamy tylko w nielicznych przypadkach, zawsze jednak z wyjaśnieniem dlaczego. Ogólną naszą zasadą jest, aby naszym działaniem nie doprowadzić do wyrządzenia szkody.
Czy jeżeli się spóźniłem, mogę jeszcze złożyć sprzeciw?
Jeżeli nakaz zapłaty był odebrany osobiście przez pozwanego i nie zareagowano w przepisanym czasie, niestety nic nie da się zrobić.
Co muszę zrobić, aby powierzyć Wam sprawę?
Przede wszystkim musimy mieć na czym pracować, zatem trzeba zgromadzić wszelkie posiadane dokumenty i informacje. Następnie, podczas rozmowy pokierujemy co dalej robić.
Jak przygotować się do rozmowy z Wami?
Przede wszystkim trzeba mieć przed sobą dokumenty dotyczące sprawy. Niestety musimy zadać wiele pytań dotyczących stanu faktycznego, a bez dokumentów nie da się tego zrobić.
Dlaczego zadajecie tyle pytań?
Cóż. Właśnie po to, aby ustalić stan faktyczny. Tak jak lekarz musi zapytać co Was boli, tak i my musimy mieć komplet informacji. Bez tego nie jesteśmy w stanie pomóc.
Wysłaliście sprzeciw/odpowiedź na pozew. Co się dzieje z moją sprawą?
Każda sprawa jest przez nas precyzyjnie katalogowana. Każda istotna informacja jest natychmiast przekazywania. Milczenie z naszej strony oznacza, że nic nowego w sprawie się nie wydarzyło, albo sąd nas o niczym nie poinformował.
Jak mogę inaczej śledzić co się dzieje w sprawie?
To proste. Wystarczy założyć swoje konto na www.e-sad.gov.pl, a także poszukać swojego sądu i założyć konto tutaj: Wykaz Sądów Szalenie ułatwi nam to pracę, a Wam da obraz sytuacji na bieżąco.
Jak długo trwa sprawa w sądzie/kiedy sąd wyznaczy rozprawę?
Bardzo różnie. Zależnie od sądu i jego obłożenia. Rekordowo trwająca nasza sprawa, to trzy lata. Zazwyczaj jednak to kilka miesięcy.
Dostałem zawiadomienie z kalendarza o rozprawie. Co to znaczy?
W każdej sprawie, jeśli jest wyznaczona rozprawa, jest ten fakt odnotowywany w naszym kalendarzu. Zaproszenie z kalendarza jest wysyłane tylko informacyjnie, z godziną, datą i miejscem rozprawy. Każde zmiany w sprawie są automatycznie przekazywane przez system.
Czy mam stawić się na rozprawie?
Absolutnie nie ma takiej potrzeby. Co więcej: jest to niewskazane w większości przypadków. Na rozprawę idziecie tylko wtedy, kiedy dostaniecie od nas taką informację.
Dostałem zawiadomienie z kalendarza o nowym terminie rozprawy. Co to znaczy?
W każdej sprawie, Sąd może odroczyć posiedzenie na kolejny termin. Przyczyn jest wiele, ale jeżeli mamy coś uzupełnić, to na pewno to zrobimy.
Dostałem zawiadomienie z kalendarza o ogłoszeniu wyroku. Co to znaczy?
Jeżeli Sąd uzna, że musi dobrze przyjrzeć się sprawie, to ogłosi wyrok później niż w dniu rozprawy. Taka sytuacja jest częsta. To nie jest ani dobrze, ani źle. Oznacza tylko to, co na początku
Jaki będzie wyrok?/Jak oceniacie szanse?
Tego niestety nie wiemy. Sąd ocenia wiarogodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Nie da się zatem tego przewidzieć. Czasami najbardziej oczywiste sprawy mogą się skończyć w niespodziewany sposób.
Komornik wyegzekwował środki? Czy je odzyskam?
Jeżeli uda się przywrócić sprawę i ją wygrać, to jest to tylko kwestia czasu. Odpowiedź brzmi: co do zasady tak.