ANTYWINDYKACJA

ANTYWINDYKACJA

PRAWO SPADKOWE

PRAWO SPADKOWE

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym

Podziel się:

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym

8 września 2016 roku przyszło nowe. To nowe było długo oczekiwane i postulowane. I  wreszcie jest. Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym przestała być jednorazowa,  stała się – co prawda niższa – odnawialna co miesiąc. Wszystko wskazuje za tym, że wreszcie skończy się koszmar dłużników w postaci jednoczesnej egzekucji z wynagrodzenia i rachunku bankowego. Często bywało tak bowiem, że po wyczerpaniu kwoty wolnej dłużnik pozostawał bez środków do życia. Pieniądze bowiem na rachunku bankowym tracą swą tożsamość, i bez względu na ich pochodzenie, ulegają zajęciu ponad kwotę wolną.

Jak to działa po zmianach?

Mówiąc najprościej. Jeżeli mamy rachunek bankowy (większość ludzi posiada jeden), to może na niego miesięcznie wpłynąć kwota w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. Na ten moment jest to kwota równa 1387,50 zł. I takie środki – niezależnie od ich pochodzenia – na naszym rachunku pozostaną. Wszystko co wpłynie w danym miesiącu ponad to, ulegnie zajęciu. Ważne jest też to, że środki te nie ulegają kumulacji. Co miesiąc kwota wolna od zajęcia jest taka sama. Na kwotę wolną nie mają wpływu wypłaty z rachunku.

Jeżeli mamy więcej rachunków bankowych (oszczędnościowe, oszczędnościowo – rozliczeniowe, lokaty oszczędnościowe), to kwota wolna dotyczy środków na wszystkich rachunkach w sumie. Jeśli przykładowo mamy stałą lokatę na 1000 zł, to każdorazowo miesięcznie może nam – na chwilę obecną – wpłynąć 387,50 zł. Wszystkie wpływy ponad to ulegną zajęciu.

Jest jeden problem

Można rzec: chciano dobrze, a wyszło jak zwykle. Wynika to niestety z prostej arytmetyki, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i zostaje niemile zaskoczonych. Otóż, jeżeli zdarzy się tak że na koniec miesiąca pozostanie nam na rachunku przykładowo 700 zł, to w przyszłym miesiącu ta kwota zmniejszy kwotę wolną w następujący sposób:

1387,50 zł – 700 zł = 687,50 zł

I wtedy niestety zajęciu ulegnie  wszystko ponad 687,50 zł. I nie jest to żaden błąd, czy też złośliwość banku. Tak to po prostu działa. Jak tego uniknąć? Zadbać po prostu o to, aby na koniec miesiąca na koncie pozostało 0 zł. Wówczas możemy w następnym miesiącu cieszyć się pełną kwotą wolną.

Podobny problem pojawi się, jeżeli wynagrodzenie otrzymujemy każdorazowo pierwszego dnia danego miesiąca. Jeżeli ten dzień będzie ustawowo wolny od pracy, to wynagrodzenie – na mocy odrębnych przepisów – musimy otrzymać wcześniej. Nietrudno się domyślić, że w takim przypadku kwota wolna jest już wykorzystana i z naszego wynagrodzenia może pozostać okrągłe 0 zł.

Elektroniczne zajęcie rachunku

W odniesieniu do egzekucji z rachunku bankowego zmienił się także sposób zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Możliwe jest elektroniczne zajęcie takiego rachunku. Banki zobowiązane zostały do prowadzenia systemów teleinformatycznych obsługujących taki sposób zajęcia rachunków bankowych. Zawiadomienie o zajęciu sporządzone przez komornika w wersji elektronicznej  jest przesyłane do takiego systemu, a odnotowanie tego faktu następuje niezwłocznie tuż po tym. Jest ono skuteczne także w przypadku niewskazania konkretnego rachunku bankowego należącego do dłużnika.

Jeżeli masz kłopot z komornikiem, dostałeś nakaz zapłaty, zawsze możesz zgłosić się po bezpłatną pomoc prawną.

Aby być na bieżąco z nowościami, polub naszą stronę

Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz

Podziel się:
Zadzwoń