Jak sprawdzić gdzie mam długi?
Jak sprawdzić, gdzie mam długi?
Zadajecie to pytanie bardzo często. I oczywiście – jak zwykle w takich przypadkach – postanowiliśmy nieco ten temat przybliżyć. Postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić swoje zadłużenie? Jak sprawdzić, gdzie mam długi? Pierwszym miejscem w które należy zajrzeć to
Własna pamięć i dokumenty
To jest właściwie pierwsze miejsce gdzie należy szukać swoich zobowiązań. Mniej więcej każdy pamięta gdzie zaciągał jakąś pożyczkę, względnie komu nie zapłacił. Jeśli zaś nie pamięta, może przejrzeć wszelkiego rodzaju dokumenty. Jeśli zaś tego nie starczy, to można również spróbować przeszukać różnego rodzaju
Bazy dłużników
Kolejnym dobrym tropem wydaje się przeszukanie baz dłużników. Jest kilka miejsc gdzie można założyć swoje konto i sprawdzić zadłużenie. Każda osoba fizyczna może bezpłatnie sprawdzić swoje zobowiązania w bazie ERIF BIG. Szczegółową historię swoich zobowiązań kredytowych można sprawdzić zamawiając Raport BIK (z bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor). Jest również Krajowy Rejestr Długów oferujący usługę “Sprawdź swój PESEL”. W jej ramach otrzymuje się raport zawierający informacje o terminowej spłacie zobowiązań oraz swoich ewentualnych zadłużeniach.
Dostęp do portali sądowych
Jeśli wiemy, że były już prowadzone wobec nas jakieś postępowania sądowe a niekoniecznie odbieraliśmy lub mogliśmy odebrać korespondencję, to można założyć konta na portalach sądowych. Konto w znanym już chyba wszystkim e-sądzie z Lublina możemy założyć bardzo prosto wypełniając formularz dotyczący konta podstawowego pod tym linkiem.
Jeśli zaś chodzi o sądy rejonowe, to należy ustalić który sąd jest właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Następnie należy go wyszukać na tej liście. Po tym należy w danej apelacji zainicjować proces zakładania konta.
Jak sprawdzić sprawy w portalach sądowych?
W przypadku e-sądu sprawa jest prosta. Wystarczy z głównej strony kolejno klikać:
- Moje sprawy > wybrać „sprawy zakreślone” > filtruj
Pojawi się wówczas lista spraw.
Interesują Was tylko i wyłącznie sprawy ze statusem: „wydano nakaz zapłaty” lub „prawomocny nakaz z klauzulą”. Dla interesującej Was sprawy klikamy:
- żółta teczka > akta sprawy > pobierz pdf
I ten pobrany plik można spokojnie przejrzeć pod kątem tego czy był prawidłowy adres, czy ktoś nakaz odebrał.
W przypadku sądu rejonowego wchodzimy do zakładki „sprawy”, usuwamy filtr „niezakończone” i wówczas możemy przejrzeć interesujące nas pozycje.
Co dalej?
Jest wiele możliwości. Najlepsza jest jednak taka, że w przypadku nieprawidłowego doręczenia nakazu zapłaty nic jeszcze nie jest stracone i można wiele zdziałać. W niektórych przypadkach można nawet odzyskać to, co wyegzekwował komornik. Nie mówiąc już o zamordowaniu samego długu.
Zachęcamy do przeczytania naszych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Pamiętaj!
Zanim z kimkolwiek porozmawiasz, czy podpiszesz jakąkolwiek ugodę, skontaktuj się z nami
Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz
ponieważ
„…nie każda sytuacja, która wydaje się beznadziejna, jest nią w rzeczywistości…” Wyrok SN z dnia 3 lutego 1986 I KR 446/86