ANTYWINDYKACJA

ANTYWINDYKACJA

PRAWO SPADKOWE

PRAWO SPADKOWE

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

Odpowiedzialność za długi czynszowe rodziców

Podziel się:

Wstęp

Do wpisu tego zainspirował nas cały szereg pytań. Dotyczących głównie jednego zagadnienia. Jaka jest odpowiedzialność za długi czynszowe rodziców? Zagadnienie jest o tyle istotne, że wiele osób wyprowadziło się z miejsca w którym zamieszkiwali w młodości/dzieciństwie. Wyprowadziło się nie dopełniając wszelkich formalności. Często tylko poprzestając na wymeldowaniu się, albo i tej formalności nie dopełniając (wychodząc z błędnego założenia, że „meldunek jakiś musi być”).

Jak uniknąć, bądź ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi czynszowe rodziców?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wcale nie jest tak iż cały świat jest poinformowany o naszych poczynaniach. Samo wymeldowanie się po wyprowadzce nie załatwia sprawy. Ważne jest bowiem poinformowanie zarządcy nieruchomości o tym fakcie. I leży to w interesie lokatora. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Głównie dotyczy to lokali komunalnych, ale nie tylko. Podobnie rzecz się ma z lokalami spółdzielczymi. Różnice są, ale nie tutaj miejsce na ich rozpatrywanie. W każdym razie z całą pewnością, aby uniknąć odpowiedzialności za długi czynszowe rodziców, należy wszelkie podmioty tym zainteresowane poinformować. Najczęściej jest to zarządca nieruchomości. Warto jednak też sprawdzić kto zarządza dostarczaniem mediów oraz odpowiada za wywóz śmieci. Warto też zainteresować się przed wyprowadzką jakie jest saldo zadłużenia za mieszkanie. Po odrobieniu tego zadania nie powinna nas spotkać sytuacja

Komornik chce pieniądze za czynsz a ja tam nie mieszkałem

Jeżeli pojawia się komornik, oznacza to ni mniej ni więcej, że była już jakaś sprawa sądowa. A my jesteśmy obarczeni odpowiedzialnością za długi czynszowe rodziców. Wiele osób wówczas nie wie co robić. Porady znajdowane na różnego rodzaju forach internetowych są może i w intencjach dobre, ale po prostu nie mogą odnieść żadnego skutku. W sytuacji wszczęcia egzekucji komorniczej należy sprawdzić najpierw:

  • jaki sąd wydał nakaz zapłaty
  • pod jaką sygnaturą sprawa się toczyła
  • kiedy był wydany nakaz zapłaty
  • pod jaki adres była próba doręczenia

Po ustaleniu tych parametrów można próbować zaskarżyć wobec nas nakaz zapłaty, oraz próbować wykazywać, że zaległość w nim ujęta nie może nas dotyczyć. Jeśli należność dotyczy okresu w którym już nie mieszkaliśmy pod danym adresem i potrafimy to wykazać, to sprawa jest stosunkowo prosta do obrony. Zachęcamy jednak to skorzystania z pomocy prawnej. Zwłaszcza, że w naszym przypadku jest ona bezpłatna, a nieumiejętna obrona może skończyć się niepotrzebnymi kosztami.

Pamiętaj!

Zanim z kimkolwiek porozmawiasz, czy podpiszesz jakąkolwiek ugodę, skontaktuj się z nami

Pozwól sobie pomóc, wypełnij formularz

ponieważ

„…nie każda sytuacja, która wydaje się beznadziejna, jest nią w rzeczywistości…” Wyrok SN z dnia 3 lutego 1986 I KR 446/86

Zespół Kancelarii INLET

Podziel się:
Zadzwoń